Vishay/Dale RN55C84R5BRSL
RN55C84R5BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C84R5BRSL
Brief Description
RES 84.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C84R5BRSL.pdf
Availability of RN55C84R5BRSL
QUANTITY
RN55C84R5BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C84R5BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C84R5BRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)84.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C84R5BRSL
Related LinksRN55C8, RN55C84R5BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C84R5BRSL Details Description
Related parts for RN55C84R5BRSL
CONN HEADER 2POS POLAR datasheet.pdf
Connector Receptacle 1 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.2W SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW DO214AC datasheet.pdf
BOX PLSTC CLR/GRAY 4.72"LX3.15"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HDR 18 POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf