Vishay/Dale RN55C8662BRSL
RN55C8662BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8662BRSL
Brief Description
RES 86.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8662BRSL.pdf
Availability of RN55C8662BRSL
QUANTITY
RN55C8662BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8662BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C8662BRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8662BRSL
Related LinksRN55C8, RN55C8662BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8662BRSL Details Description
Related parts for RN55C8662BRSL
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPDT XSON6 datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
TEST LEAD 18AWG 5000V BLACK 500' datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf