Vishay/Dale RN55C86R6FRSL
RN55C86R6FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C86R6FRSL
Brief Description
RES 86.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C86R6FRSL.pdf
Availability of RN55C86R6FRSL
QUANTITY
RN55C86R6FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C86R6FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C86R6FRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C86R6FRSL
Related LinksRN55C8, RN55C86R6FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C86R6FRSL Details Description
Related parts for RN55C86R6FRSL
RES SMD 442 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 146VC DO15 datasheet.pdf
IC CTRLR PWM VOLTAGE MON 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD323 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 600V 47A ISOPLUS264 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT PIN SOLDER datasheet.pdf
PRESS IN TOOL IMPACT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 12.5PF SMD datasheet.pdf