Vishay/Dale RN55C86R6FRSL
RN55C86R6FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C86R6FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 86.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C86R6FRSL.pdf
Availability of RN55C86R6FRSL
QUANTITY
RN55C86R6FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C86R6FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C86R6FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C86R6FRSL
Related LinksRN55C8, RN55C86R6FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C86R6FRSL Details Description
Related parts for RN55C86R6FRSL
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 12MHZ 14DIP datasheet.pdf
FILTER POWER LINE DC 50A SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
60758A110 FEED FINGER datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OTHER 110V PIGTAIL CORDSET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf