Vishay/Dale RN55C8761BRE6
RN55C8761BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8761BRE6
Brief Description
RES 8.76K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8761BRE6.pdf
Availability of RN55C8761BRE6
QUANTITY
RN55C8761BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8761BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C8761BRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8761BRE6
Related LinksRN55C8, RN55C8761BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8761BRE6 Details Description
Related parts for RN55C8761BRE6
IC 12-BIT QUAD D/A 28-PLCC datasheet.pdf
Connector Header 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ARBOR TERMINATOR 622003100 datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" GOLD datasheet.pdf