Vishay/Dale RN55C8870BR36
RN55C8870BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8870BR36
Brief Description
RES 887 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8870BR36.pdf
Availability of RN55C8870BR36
QUANTITY
RN55C8870BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8870BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C8870BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8870BR36
Related LinksRN55C8, RN55C8870BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8870BR36 Details Description
Related parts for RN55C8870BR36
FIXED IND 680UH 30MA 60 OHM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THERM 8A 32VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11B M15 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.09K OHM 1% 30W datasheet.pdf
SAFETY MAT 900X1500MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-3.63V 73W datasheet.pdf
QCC311LB datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V 10% X5R 0805 datasheet.pdf