Vishay/Dale RN55C8873BBSL
RN55C8873BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8873BBSL
Brief Description
RES 887K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8873BBSL.pdf
Availability of RN55C8873BBSL
QUANTITY
RN55C8873BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8873BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C8873BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)887k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8873BBSL
Related LinksRN55C8, RN55C8873BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8873BBSL Details Description
Related parts for RN55C8873BBSL
RES SMD 665K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC POT DIG QUAD 100K 20-TSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TIP REPLACEMENT datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 400-420MHZ BN CONN datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf