Vishay/Dale RN55C8873FB14
RN55C8873FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8873FB14
Brief Description
RES 887K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8873FB14.pdf
Availability of RN55C8873FB14
QUANTITY
RN55C8873FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8873FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C8873FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)887k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8873FB14
Related LinksRN55C8, RN55C8873FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8873FB14 Details Description
Related parts for RN55C8873FB14
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 300VAC RAD datasheet.pdf
IC MIFARE READER 32-HVQFN datasheet.pdf
FUSE 35A 690V BS88 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
IC RF REMOTE WIRELESS 20-TSSOP datasheet.pdf
CABLE 8POS .100 JUMPER 9.5 INCH datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE STD REC 100V DO219AB-M datasheet.pdf