Vishay/Dale RN55C8981BBSL
RN55C8981BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8981BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.98K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8981BBSL.pdf
Availability of RN55C8981BBSL
QUANTITY
RN55C8981BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8981BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C8981BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8981BBSL
Related LinksRN55C8, RN55C8981BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8981BBSL Details Description
Related parts for RN55C8981BBSL
IC SERIALIZER/DESERIALIZER 42BGA datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER 36POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
TOOL HAND STR ACTION 26-20AWG datasheet.pdf
RES 150 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 35POS SMD datasheet.pdf