Vishay/Dale RN55C8981BRE6
RN55C8981BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8981BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.98K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8981BRE6.pdf
Availability of RN55C8981BRE6
QUANTITY
RN55C8981BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8981BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C8981BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8981BRE6
Related LinksRN55C8, RN55C8981BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8981BRE6 Details Description
Related parts for RN55C8981BRE6
IC CPLD 128MC 25NS 84PLCC datasheet.pdf
IC LV 24-BIT FET BUS SW 56-TSSOP datasheet.pdf
SWITCHLOCK DP 3POS SLD LUG 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 4900UF 75V SCREW datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf