Vishay/Dale RN55C8981BRE6
RN55C8981BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8981BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.98K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8981BRE6.pdf
Availability of RN55C8981BRE6
QUANTITY
RN55C8981BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8981BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C8981BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8981BRE6
Related LinksRN55C8, RN55C8981BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8981BRE6 Details Description
Related parts for RN55C8981BRE6
CONNECTOR BLOCK datasheet.pdf
NOISE REDUCTION 1" BLACK 50' datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 620MA 400 MOHM datasheet.pdf
CABLE COAXIAL 18AWG datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf