Vishay/Dale RN55C9001BB14
RN55C9001BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9001BB14
Brief Description
RES 9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9001BB14.pdf
Availability of RN55C9001BB14
QUANTITY
RN55C9001BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9001BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C9001BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9001BB14
Related LinksRN55C9, RN55C9001BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9001BB14 Details Description
Related parts for RN55C9001BB14
GDT 200V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 220 OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN MALE PLUG 6+PE GOLD BLACK datasheet.pdf
MOD 802.15.4/ZIGB 900MHZ RF OUT datasheet.pdf
MODULE RF 900MHZ 1W 115K W/RPSMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
TXRX SFP+ PLUGGABLE LOOPBACK datasheet.pdf
IC AMP PREC CS 100V SOT23-5 datasheet.pdf
6V RED LED TERMINAL datasheet.pdf