Vishay/Dale RN55C9091BR36
RN55C9091BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9091BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9091BR36.pdf
Availability of RN55C9091BR36
QUANTITY
RN55C9091BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9091BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C9091BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9091BR36
Related LinksRN55C9, RN55C9091BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9091BR36 Details Description
Related parts for RN55C9091BR36
LOCK CLIP STANDOFF 1.08" 3/8"DIA datasheet.pdf
IC 2-IN AND-OR-INV GATE 14-TSSOP datasheet.pdf
CABLE HIGH FLEX POWER 1.5M datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
TXRX ETHERNET 10/100 24VQFN datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 48POS DUAL PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf