Vishay/Dale RN55C9092BB14
RN55C9092BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9092BB14
Brief Description
RES 90.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9092BB14.pdf
Availability of RN55C9092BB14
QUANTITY
RN55C9092BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9092BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C9092BB14
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9092BB14
Related LinksRN55C9, RN55C9092BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9092BB14 Details Description
Related parts for RN55C9092BB14
RES SMD 866K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 51POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
IC PC PWR SPLY SUPERVISR 14TSSOP datasheet.pdf
INDICATOR 24V 6MM PROMINENT WHT datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 50VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 1W TH datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
BELT HEATERS datasheet.pdf
CAP FILM 0.75UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf