Vishay/Dale RN55C9093FBSL
RN55C9093FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9093FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 909K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9093FBSL.pdf
Availability of RN55C9093FBSL
QUANTITY
RN55C9093FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9093FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C9093FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9093FBSL
Related LinksRN55C9, RN55C9093FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9093FBSL Details Description
Related parts for RN55C9093FBSL
IC FPGA 129 I/O 160HQFP datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH DL TRIP SOT23-6 datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SW PLUNGER SPST 20A SCREW 125V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.76 OHM 1% 10W datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
IC MODULE DC/DC CONV 10A datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
IC MCU 256KB RAM 128TQFP datasheet.pdf
BERGSTRIP .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 5% 450VDC RADIAL5 datasheet.pdf