Vishay/Dale RN55C9093FRE6
RN55C9093FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9093FRE6
Brief Description
RES 909K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9093FRE6.pdf
Availability of RN55C9093FRE6
QUANTITY
RN55C9093FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9093FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C9093FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9093FRE6
Related LinksRN55C9, RN55C9093FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9093FRE6 Details Description
Related parts for RN55C9093FRE6
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 30V 1.10A RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W DL +/-12V OUT SIP8 datasheet.pdf
CONN HOUSING XMA 3POS RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ANT WHIP DC GD 50-54MHZ 49"CHROM datasheet.pdf
RES SMD 70.6 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf