Vishay/Dale RN55C9310BB14
RN55C9310BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9310BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 931 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9310BB14.pdf
Availability of RN55C9310BB14
QUANTITY
RN55C9310BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9310BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C9310BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)931
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9310BB14
Related LinksRN55C9, RN55C9310BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9310BB14 Details Description
Related parts for RN55C9310BB14
CONN HDR VERT 11POS TIN .156 PCB datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1.5A PPAK datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOP datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM W/CHOKE 12A datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
24 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2R023FS-3,0C1-2 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf