Vishay/Dale RN55C9311DR36
RN55C9311DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9311DR36
Brief Description
RES 9.31K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9311DR36.pdf
Availability of RN55C9311DR36
QUANTITY
RN55C9311DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9311DR36
Internal Part NumberEIS-RN55C9311DR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.31k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9311DR36
Related LinksRN55C9, RN55C9311DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9311DR36 Details Description
Related parts for RN55C9311DR36
SIDACTOR BI 58V 150A DO-214AA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC STEREO AUD CODEC LP 30WLP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf