Vishay/Dale RN55C9311FB14
RN55C9311FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9311FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.31K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9311FB14.pdf
Availability of RN55C9311FB14
QUANTITY
RN55C9311FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9311FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C9311FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.31k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9311FB14
Related LinksRN55C9, RN55C9311FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9311FB14 Details Description
Related parts for RN55C9311FB14
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 8POS GOLD T/H datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC FIFO 4096X18 15NS 32PLCC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 3:5 3.1GHZ 32WQFN datasheet.pdf