Vishay/Dale RN55C9312FR36
RN55C9312FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9312FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 93.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9312FR36.pdf
Availability of RN55C9312FR36
QUANTITY
RN55C9312FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9312FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C9312FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)93.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9312FR36
Related LinksRN55C9, RN55C9312FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9312FR36 Details Description
Related parts for RN55C9312FR36
CONN GUIDE SOCKET CORNER datasheet.pdf
POT 5M OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 1.8A TO-263 datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E GRAY 500' datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
.090 FEMALE TERM TYPE 14AWG datasheet.pdf
RES 59 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
OSC TCXO 16.384MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf