Vishay/Dale RN55C93R1BRSL
RN55C93R1BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C93R1BRSL
Brief Description
RES 93.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C93R1BRSL.pdf
Availability of RN55C93R1BRSL
QUANTITY
RN55C93R1BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C93R1BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C93R1BRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)93.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C93R1BRSL
Related LinksRN55C9, RN55C93R1BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C93R1BRSL Details Description
Related parts for RN55C93R1BRSL
Crystal 75.0000kHz 30ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 500MHZ 8SOIC datasheet.pdf
LED DISPLAY 5X7 4CHAR 5MM RED datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FLTR 10A M5 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZER 6-16VDC 85-95DB PNL datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 220/240VAC datasheet.pdf
COMBO 11W1 M SOD G50 ZINC datasheet.pdf
PLUG MODULE 40 POSN ZERO ENT datasheet.pdf
CAP FILM 130NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf