Vishay/Dale RN55C9500FB14
RN55C9500FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9500FB14
Brief Description
RES 950 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9500FB14.pdf
Availability of RN55C9500FB14
QUANTITY
RN55C9500FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9500FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C9500FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)950
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9500FB14
Related LinksRN55C9, RN55C9500FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9500FB14 Details Description
Related parts for RN55C9500FB14
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN FFC VERT 15POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC FPGA 139 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONN MOUNTING CLIP datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 24V 0.625A datasheet.pdf
SPECIAL TRIM KIT FOR U-SHAPED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
025M 160POS VERT REC datasheet.pdf