Vishay/Dale RN55C9503FR36
RN55C9503FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9503FR36
Brief Description
RES 950K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9503FR36.pdf
Availability of RN55C9503FR36
QUANTITY
RN55C9503FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9503FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C9503FR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)950k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9503FR36
Related LinksRN55C9, RN55C9503FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9503FR36 Details Description
Related parts for RN55C9503FR36
SWITCH DIP PIANO STYLE 4POS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
IC UART DUAL 40-DIP datasheet.pdf
CAP POLYMER 1000UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.255 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf