Vishay/Dale RN55C9530FBSL
RN55C9530FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9530FBSL
Brief Description
RES 953 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9530FBSL.pdf
Availability of RN55C9530FBSL
QUANTITY
RN55C9530FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9530FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C9530FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)953
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9530FBSL
Related LinksRN55C9, RN55C9530FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9530FBSL Details Description
Related parts for RN55C9530FBSL
RES 287 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 2.7A 100 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BOOST 2.5V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS IN-LINE CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 6.72NS 132CSBGA datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf