Vishay/Dale RN55C9532FR36
RN55C9532FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9532FR36
Brief Description
RES 95.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9532FR36.pdf
Availability of RN55C9532FR36
QUANTITY
RN55C9532FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9532FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C9532FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9532FR36
Related LinksRN55C9, RN55C9532FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9532FR36 Details Description
Related parts for RN55C9532FR36
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
KIT EVAL FOR DS8007 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214AC datasheet.pdf
A5 1.5KW 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf