Vishay/Dale RN55C9761FRE6
RN55C9761FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9761FRE6
Brief Description
RES 9.76K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9761FRE6.pdf
Availability of RN55C9761FRE6
QUANTITY
RN55C9761FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9761FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C9761FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9761FRE6
Related LinksRN55C9, RN55C9761FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9761FRE6 Details Description
Related parts for RN55C9761FRE6
RES SMD 910K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL R-R MPWR 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1.25MSPS 48-TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1.8K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A 8DFN datasheet.pdf