Vishay/Dale RN55C9762FBSL
RN55C9762FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9762FBSL
Brief Description
RES 97.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9762FBSL.pdf
Availability of RN55C9762FBSL
QUANTITY
RN55C9762FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9762FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C9762FBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9762FBSL
Related LinksRN55C9, RN55C9762FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9762FBSL Details Description
Related parts for RN55C9762FBSL
FIXED IND 6.8NH 750MA 80 MOHM datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 14-DHVQFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 5.4A D2PAK datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS .156 datasheet.pdf
OPTO SENSOR PHOTO 5MM NPN L/D-ON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GPP 2A 1000V DO-214AC datasheet.pdf