Vishay/Dale RN55C9763FBSL
RN55C9763FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9763FBSL
Brief Description
RES 976K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9763FBSL.pdf
Availability of RN55C9763FBSL
QUANTITY
RN55C9763FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9763FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C9763FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9763FBSL
Related LinksRN55C9, RN55C9763FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9763FBSL Details Description
Related parts for RN55C9763FBSL
CABLE COAXIAL RG214 13AWG 100' datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
BACKSHELL GENDER CHANGE 15-15POS datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 340MA 850 MOHM datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CABLE JUMPER KIT datasheet.pdf
DSUB F SCREW LOCK ASSBLY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf