Vishay/Dale RN55C9883BRSL
RN55C9883BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9883BRSL
Brief Description
RES 988K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9883BRSL.pdf
Availability of RN55C9883BRSL
QUANTITY
RN55C9883BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9883BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C9883BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)988k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9883BRSL
Related LinksRN55C9, RN55C9883BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9883BRSL Details Description
Related parts for RN55C9883BRSL
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN IPASS SAS 1X2 GUIDE FRAME datasheet.pdf
SWITCH DISCONNECT SHAFT 16.93" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 390 OHM 5% 750W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf