Vishay/Dale RN55C98R8BB14
RN55C98R8BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C98R8BB14
Brief Description
RES 98.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C98R8BB14.pdf
Availability of RN55C98R8BB14
QUANTITY
RN55C98R8BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C98R8BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C98R8BB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)98.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C98R8BB14
Related LinksRN55C9, RN55C98R8BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C98R8BB14 Details Description
Related parts for RN55C98R8BB14
IC VREF SHUNT 5V SC70 datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf