Vishay/Dale RN55D1002FR36
RN55D1002FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1002FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1002FR36.pdf
Availability of RN55D1002FR36
QUANTITY
RN55D1002FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1002FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D1002FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1002FR36
Related LinksRN55D1, RN55D1002FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1002FR36 Details Description
Related parts for RN55D1002FR36
IC REG LDO 15V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR26B/AE26M/AKR26B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT323 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 20SOIC datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT SKT datasheet.pdf