Vishay/Dale RN55D1021FRSL
RN55D1021FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1021FRSL
Brief Description
RES 1.02K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1021FRSL.pdf
Availability of RN55D1021FRSL
QUANTITY
RN55D1021FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1021FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D1021FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1021FRSL
Related LinksRN55D1, RN55D1021FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1021FRSL Details Description
Related parts for RN55D1021FRSL
RES ARRAY 13 RES 1.5K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC MCU 2K FLASH 256B 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
BATT PK 15V AAA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MC33972 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 15.4A 10 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf