Vishay/Dale RN55D1072FRE6
RN55D1072FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1072FRE6
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1072FRE6.pdf
Availability of RN55D1072FRE6
QUANTITY
RN55D1072FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1072FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D1072FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1072FRE6
Related LinksRN55D1, RN55D1072FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1072FRE6 Details Description
Related parts for RN55D1072FRE6
IC CONFIG DEVICE 1MBIT 20PLCC datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
IC PON TRIPLEXER CTRLR 28TQFN datasheet.pdf
SEAL RING FOR CB 36 O/R datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 2.5A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf