Vishay/Dale RN55D1073FRE6
RN55D1073FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1073FRE6
Brief Description
RES 107K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1073FRE6.pdf
Availability of RN55D1073FRE6
QUANTITY
RN55D1073FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1073FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D1073FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1073FRE6
Related LinksRN55D1, RN55D1073FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1073FRE6 Details Description
Related parts for RN55D1073FRE6
CAP FILM 10000PF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
MODEM V.32BIS SERIAL DATA/FAX 5V datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf