Vishay/Dale RN55D1100FR36
RN55D1100FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1100FR36
Brief Description
RES 110 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1100FR36.pdf
Availability of RN55D1100FR36
QUANTITY
RN55D1100FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1100FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D1100FR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1100FR36
Related LinksRN55D1, RN55D1100FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1100FR36 Details Description
Related parts for RN55D1100FR36
IC REG LDO 1.5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 4-40 BRASS 1" datasheet.pdf
VARISTOR 108V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
ICL 30 OHM 20% 1.5A 13MM datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 1000W NI1230S datasheet.pdf
CAP CER 22PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 80VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf