Vishay/Dale RN55D1203FR36
RN55D1203FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1203FR36
Brief Description
RES 120K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1203FR36.pdf
Availability of RN55D1203FR36
QUANTITY
RN55D1203FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1203FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D1203FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1203FR36
Related LinksRN55D1, RN55D1203FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1203FR36 Details Description
Related parts for RN55D1203FR36
BATTERY 1300MAH SC NICAD W/TAB datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
SENS PRX 5.4MM INLINE AMP PNP-NO datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.8W MONO 10LLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
8374-3 INSULATION ANVIL datasheet.pdf
2.0MM WTB R/A HEADER 894011610 datasheet.pdf