Vishay/Dale RN55D1240FR36
RN55D1240FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1240FR36
Brief Description
RES 124 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1240FR36.pdf
Availability of RN55D1240FR36
QUANTITY
RN55D1240FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1240FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D1240FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1240FR36
Related LinksRN55D1, RN55D1240FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1240FR36 Details Description
Related parts for RN55D1240FR36
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
SIDAC 4CHP 100/180V 250A MS-013 datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC LT GRAY 3" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
IC FIFO 4096X36 5NS 208-BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 69MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf