Vishay/Dale RN55D1243FBSL
RN55D1243FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1243FBSL
Brief Description
RES 124K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1243FBSL.pdf
Availability of RN55D1243FBSL
QUANTITY
RN55D1243FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1243FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D1243FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1243FBSL
Related LinksRN55D1, RN55D1243FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1243FBSL Details Description
Related parts for RN55D1243FBSL
HEAT SINK 30MM X 30MM X 9MM datasheet.pdf
IGBT 1200V TO268 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN IDC 9POS 2.54MM 28AWG TIN datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.95A 94 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 2W DO214AC datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
500 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
SPRING, LEAF datasheet.pdf
CAP FILM 0.0043UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf