Vishay/Dale RN55D1303FRSL
RN55D1303FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1303FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 130K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1303FRSL.pdf
Availability of RN55D1303FRSL
QUANTITY
RN55D1303FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1303FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D1303FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1303FRSL
Related LinksRN55D1, RN55D1303FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1303FRSL Details Description
Related parts for RN55D1303FRSL
IC KIT MULTIPROTOCOL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS FEMALE CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SMARTSWITCH COMPACT WHITE LED datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8VSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A AXIAL datasheet.pdf