Vishay/Dale RN55D1332FRE6
RN55D1332FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1332FRE6
Brief Description
RES 13.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1332FRE6.pdf
Availability of RN55D1332FRE6
QUANTITY
RN55D1332FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1332FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D1332FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1332FRE6
Related LinksRN55D1, RN55D1332FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1332FRE6 Details Description
Related parts for RN55D1332FRE6
IC OPAMP GP 630KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 1POS .250 NATURAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.82A 102.4 MOHM datasheet.pdf