Vishay/Dale RN55D1371FB14
RN55D1371FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1371FB14
Brief Description
RES 1.37K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1371FB14.pdf
Availability of RN55D1371FB14
QUANTITY
RN55D1371FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1371FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D1371FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1371FB14
Related LinksRN55D1, RN55D1371FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1371FB14 Details Description
Related parts for RN55D1371FB14
RES SMD 75 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.26KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ACCELERATR I2C HOTSWAP 10MSOP datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM SNAPIN IEC 10A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
METER MULTI FUNC VAC/DC RED datasheet.pdf
XLAMP CXA 1304 LED datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf