Vishay/Dale RN55D1373FRE6
RN55D1373FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1373FRE6
Brief Description
RES 137K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1373FRE6.pdf
Availability of RN55D1373FRE6
QUANTITY
RN55D1373FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1373FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D1373FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1373FRE6
Related LinksRN55D1, RN55D1373FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1373FRE6 Details Description
Related parts for RN55D1373FRE6
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 2/0CU-3/0AL AWG datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 7POS datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 4BIT DECADE/BIN COUNT 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES 13.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
THERMISTOR 470 OHM 0603 datasheet.pdf