Vishay/Dale RN55D1431FR36
RN55D1431FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1431FR36
Brief Description
RES 1.43K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1431FR36.pdf
Availability of RN55D1431FR36
QUANTITY
RN55D1431FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1431FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D1431FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1431FR36
Related LinksRN55D1, RN55D1431FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1431FR36 Details Description
Related parts for RN55D1431FR36
FUSE GLASS 200MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 11POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT HSING SKT 3POS CRIMP datasheet.pdf
WIRING BRIDGE 2POS 17.5MM datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 400W 400V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE SKT datasheet.pdf