Vishay/Dale RN55D1433FB14
RN55D1433FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1433FB14
Brief Description
RES 143K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1433FB14.pdf
Availability of RN55D1433FB14
QUANTITY
RN55D1433FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1433FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D1433FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)143k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1433FB14
Related LinksRN55D1, RN55D1433FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1433FB14 Details Description
Related parts for RN55D1433FB14
IC DAS 8CH 12BIT T/H LP 20-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON INDICATOR WHT datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS .100" DL GOLD datasheet.pdf