Vishay/Dale RN55D1474FR36
RN55D1474FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1474FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.47M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1474FR36.pdf
Availability of RN55D1474FR36
QUANTITY
RN55D1474FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1474FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D1474FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1474FR36
Related LinksRN55D1, RN55D1474FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1474FR36 Details Description
Related parts for RN55D1474FR36
RES SMD 324 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENS 3000PSI 5/8" 9/16-18 UNF 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 5.1NS 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
CABLE 19COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
SHUNT MICRO2 BLADE 32V AG 500 PC datasheet.pdf