Vishay/Dale RN55D1545FB14
RN55D1545FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1545FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15.4M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1545FB14.pdf
Availability of RN55D1545FB14
QUANTITY
RN55D1545FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1545FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D1545FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.4M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1545FB14
Related LinksRN55D1, RN55D1545FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1545FB14 Details Description
Related parts for RN55D1545FB14
FUSE CERM 100MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.3A 8SSOP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M10-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
CONN PANEL ASSY 48PORT RJ45 datasheet.pdf
CAP CER 160PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT SLD datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 16" 9S FIN datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf