Vishay/Dale RN55D1581FR36
RN55D1581FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1581FR36
Brief Description
RES 1.58K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1581FR36.pdf
Availability of RN55D1581FR36
QUANTITY
RN55D1581FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1581FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D1581FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1581FR36
Related LinksRN55D1, RN55D1581FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1581FR36 Details Description
Related parts for RN55D1581FR36
IC MPU/RESET CIRC 3.40V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
KIT REF DESIGN MDL - IDM datasheet.pdf
CABLE 10COND 22AWG SHLD 2000' datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 205K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf