Vishay/Dale RN55D1621FBSL
RN55D1621FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1621FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1621FBSL.pdf
Availability of RN55D1621FBSL
QUANTITY
RN55D1621FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1621FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D1621FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1621FBSL
Related LinksRN55D1, RN55D1621FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1621FBSL Details Description
Related parts for RN55D1621FBSL
IC MIFARE HS READER 32SO datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC BLK 2X2"X 6' datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
BUZZ PIEZO 12V CIRC 30MM CHASSIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 40POS .76M datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOD80 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.21 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf