Vishay/Dale RN55D1621FBSL
RN55D1621FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1621FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1621FBSL.pdf
Availability of RN55D1621FBSL
QUANTITY
RN55D1621FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1621FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D1621FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1621FBSL
Related LinksRN55D1, RN55D1621FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1621FBSL Details Description
Related parts for RN55D1621FBSL
FIXED IND 27UH 260MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
SOFTWARE REAL TIME KERNEL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.5A TSMT3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SSD 144GB SCSI datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf