Vishay/Dale RN55D1622FB14
RN55D1622FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1622FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1622FB14.pdf
Availability of RN55D1622FB14
QUANTITY
RN55D1622FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1622FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D1622FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1622FB14
Related LinksRN55D1, RN55D1622FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1622FB14 Details Description
Related parts for RN55D1622FB14
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 18K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 36POWERSSO datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PLSTCM18,TRANS,2M,AX,PNP,PW datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf